A másodfokú bíróság a fellebbezéssel megtámadott ítéletet az azt megelőző bírósági eljárással együtt felülbírálja. Az ítélet tényállásának megalapozottságára, a bűnösség megállapítására, a bűncselekmény minősítésére, a büntetés kiszabására, valamint intézkedés alkalmazására vonatkozó rendelkezéseit a másodfokú bíróság arra tekintet nélkül bírálja felül, hogy ki, milyen okból fellebbezett. Hivatalból dönt a másodfokú bíróság az előbbiekhez kapcsolódó járulékos kérdésekben, így a polgári jogi igényre, a bűnügyi költségre vonatkozó rendelkezésekről is.
Ha a fellebbezés kizárólag az ítéletnek az elkobzásra, a vagyonelkobzásra, a pártfogó felügyelet elrendelésére, a lefoglalásra, a polgári jogi igényre, a szülői felügyeleti jog megszüntetésére vagy a bűnügyi költség viselésére vonatkozó rendelkezése ellen irányul, a másodfokú bíróság az ítéletnek csak ezt a részét bírálja felül. Főszabály szerint, ha az első fokú bíróság ítélete több vádlottról rendelkezik, a másodfokú bíróság az ítéletnek csak a fellebbezéssel érintett vádlottra vonatkozó részét bírálja felül.
A másodfokú eljárásban a bíróság kötve van az elsőfokú bíróság által megállapított tényálláshoz, tehát a másodfokú bíróság a határozatát az első fokú bíróság által megállapított tényállásra alapítja. A tényálláshoz kötöttség azt jelenti, hogy a másodfokú bíróság a megalapozott tényállást nem módosíthatja: nem egészítheti ki, nem helyesbítheti, még kevésbé állapíthat meg attól eltérő tényállást, kivéve, ha az első fokú bíróság ítélete megalapozatlan, illetőleg a fellebbezésben új tényt állítottak vagy új bizonyítékra hivatkoztak, és ennek alapján a másodfokú bíróság bizonyítási eljárást folytat le.
A másodfokú eljárásban általában az ún. részleges, kisebb fokú megalapozatlanság orvosolható közvetlenül. Ilyenkor a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság tényállását az iratok tartalma, ténybeli következtetés vagy a felvett bizonyítás útján kiegészítheti. A másodfokú bíróság eltérő tényállást csak akkor állapíthat meg, ha a vádlott felmentésének vagy az eljárás megszüntetésének van helye. Amennyiben viszont az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás teljes mértékben megalapozatlan és az a másodfokú eljárásban sem küszöbölhető ki, a másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet hatályon kívül helyezi és az elsőfokú bíróságot új eljárás lefolytatására utasítja.
A másodfokú bíróság a felülbírálat során az alapvető büntetőjogi kérdésekben csak akkor rendelkezhet a vádlottra nézve az elsőfokú ítéletnél hátrányosabban, ha a vádlott terhére az ügyész, a magánvádló vagy a pótmagánvádló fellebbezést jelentett be (úgynevezett súlyosítási tilalom). Nem ütközik viszont a súlyosítási tilalom szabályába a másodfokú bíróságnak a feltételes szabadság kizárására vonatkozó rendelkezése.
A másodfokú bíróság a fellebbezést tanácsülésen, nyilvános ülésen vagy tárgyaláson bírálja el. A tanácsülésen – ha annak a Büntetőeljárási törvényben írt feltételei fennállnak - a bíróság az ügyfelek meghallgatása nélkül, kizárólag az iratok alapján vizsgálja meg az ügyet. A másodfokú bíróság tanácsülésen érdemben felülbírálhatja a bűnösséget megállapító ítéletet is abban az esetben, ha kizárólag a vádlott javára fellebbeztek, a tényállás megalapozott és az erre jogosultak nem kérik nyilvános ülés vagy tárgyalás kitűzését. A másodfokú bíróság a fellebbezés elintézésére nyilvános ülést tart, kivéve, ha az ügy tanácsülésen elintézhető, vagy ha tárgyalást tart. Az ügyek nagy részében nyilvános ülés kitűzésére kerül sor, vagy azért, mert az ügyész a vádlott terhére is fellebbezést jelentett be, vagy mert az arra jogosultak az egyébként tanácsülésen is elbírálható ügyben nyilvános ülés kitűzését kérik. A másodfokú bíróság a nyilvános ülésen bizonyítást nem vehet fel, a vádlottat csak kizárólag a büntetéskiszabási körülmények további tisztázása érdekében hallgathatja meg. A másodfokú bíróság akkor tart tárgyalást, ha az ügyben bizonyítás felvétele szükséges, mivel az kizárólag tárgyaláson vehető fel.
A másodfokú bíróság az eljárása során ítéletet, ügydöntő végzést és egyéb végzést hozhat. Az elsőfokú bíróság ügydöntő határozatát (ítéletét vagy ügydöntő végzését) a másodfokú bíróság ítélettel vagy ügydöntő végzéssel bírálja felül érdemben. Ha azonban a másodfokú bíróság a fellebbezést elutasítja, az elsőfokú bíróság ügydöntő határozatát hatályon kívül helyezi, és új eljárást rendel el, vagy az elsőfokú bíróság nem ügydöntő végzését bírálja felül, avagy másodfokú eljárásban felmerülő eljárási kérdésben határoz, akkor úgynevezett nem ügydöntő végzést hoz.
A másodfokú bíróság az első fokú bíróság ítéletét helybenhagyja, azaz a büntetőjogi főkérdésekben változatlanul hagyja, ha a fellebbezés alaptalan volt, illetőleg az ítéletet nem kellett hatályon kívül helyezni, megváltoztatni, avagy a súlyosítási tilalom folytán nem lehet megváltoztatni. Nincs helye kizárólag a törvényi büntetési tételkeretek között kiszabott büntetés kisebb megváltoztatásának, ha a másodfokú bíróság részéről a tényállás kiegészítésére vagy helyesbítésére nem került sor.
Az elsőfokú bíróság ítéletét a másodfokú bíróság akkor változtatja meg és hoz a törvénynek megfelelő határozatot, ha az elsőfokú bíróság valamely jogszabályt helytelenül alkalmazott, illetőleg a kisebb fokú, részleges megalapozatlanság kiküszöbölhető volt és az ítéletet nem kell hatályon kívül helyezni.
A másodfokú bíróság az első fokú bíróság ítéletét a Büntetőeljárási törvényben meghatározott több okból is hatályon kívül helyezi, illetve helyezheti. Hatályon kívül helyezésre kerül sor büntethetőséget megszüntető okból (pl. vádlott halála, elévülés), a büntetőjogi felelősségre vonás egyéb akadályai (pl. magánindítvány, feljelentés hiánya), eljárásjogi akadályok (pl. törvényes vád hiánya), úgynevezett abszolút eljárási szabálysértések (pl. az elsőfokú bíróság a hatáskörét túllépte, a tárgyalást olyan személy (pl. védő) távollétében tartották meg, akinek részvétele a törvény értelmében kötelező,) esetén. A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét akkor is hatályon kívül helyezi és az elsőfokú bíróságot új eljárásra utasítja, ha az elsőfokú bíróság az indokolási kötelezettségének a bűnösség kérdésében, a cselekmény jogi minősítése vagy a büntetés kiszabása körében oly mértékben nem tett eleget, hogy emiatt az ítélet felülbírálatra alkalmatlan, avagy az ítélet rendelkező része és indokolása teljes mértékben ellentétes.
A legtöbb esetben azonban akkor kerül sor az elsőfokú bíróság ítéletének hatályon kívül helyezésére és az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítására, amikor az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás teljes mértékben megalapozatlan és az a másodfokú eljárásban sem küszöbölhető ki, avagy a másodfokú eljárásban nem orvosolható olyan eljárási szabálysértés történt, amely lényegesen kihatott a vádlott bűnösségének megállapítására, a bűncselekmény minősítésére, a büntetés kiszabására.
Az ítélet hatályon kívül helyezése esetén az első fokú bíróság az eljárását – a tárgyalást – a megismételt eljárásra vonatkozó szabályok és a másodfokú bíróság iránymutatásai szerint köteles lefolytatni.
Ha harmadfokú eljárásnak nincs helye, a másodfokú bíróság ügydöntő határozata jogerős és végrehajtható, az ezt követően már csak rendkívüli jogorvoslattal támadható meg.
Jogszabályok: Be. 345-384. §-ok, Be. 404-405. §-ok