Az egyéni kegyelem iránti előterjesztés hivatalból, az arra jogosult hatóság kezdeményezésére vagy pedig kérelemre történik, azt az igazságügyért felelős miniszter teszi meg a köztársasági elnökhöz. A kegyelem irányulhat a büntetőeljárás megszüntetésére, a még végre nem hajtott büntetés, a próbára bocsátás, a jóvátételi munka és javítóintézeti nevelés elengedésére vagy mérséklésére, illetőleg a büntetett előélethez fűződő hátrányok alóli mentesítésre.
Kegyelmi kérelmet a terhelt, a védő, a fiatalkorú törvényes képviselője, valamint a terhelt hozzátartozója nyújthat be. A kegyelmi kérelem, ha azt a terhelt vagy a védő nyújtja be illetékmentes, más kérelmezők esetében annak illetéke 5.000,- Ft. A büntetőeljárás megszüntetése iránti kegyelmi kérelmet annál az ügyésznél, illetőleg bíróságnál kell benyújtani, amely előtt az eljárás folyik, minden más esetben pedig az első fokon eljárt bíróságnál.
A kegyelmi kérelemnek az eljárás folytatására nincs halasztó hatálya, így folytatni kell a büntetőeljárást, intézkedni kell a büntetés végrehajtása iránt, továbbá folytatni kell a büntetés már megkezdett végrehajtását is. Azonban a törvény lehetőséget ad arra, hogy a büntetés elengedése vagy mérséklése iránti kérelem vagy előterjesztés esetén az igazságügyért felelős miniszter a büntetés végrehajtását elhalaszthassa, a már megkezdett büntetést félbeszakíthassa a köztársasági elnök döntéséig.
Ha a bíróságnál előterjesztett kegyelmi kérelem tartalma nem egyértelmű, a bíróság - a szükséges felvilágosítást megadva - a kérelmezőt nyilatkozattételre hívja fel annak tisztázására.
A bíróság a szükséges adatok (környezettanulmány, pártfogó felügyelői vélemény, munkahelyi vélemény, erkölcsi bizonyítvány, a büntetés-végrehajtási intézet véleménye, a rendelkezésre álló egészségügyi dokumentumok, korábbi ítélet kiadmánya) beszerzését követően a kérelmet soron kívül, de legkésőbb harminc napon belül terjeszti fel az igazságügyért felelős miniszterhez.
A köztársasági elnök kegyelmi döntéséről szóló határozatát a terheltnek és a kegyelmi kérelem előterjesztőjének az a bíróság, illetőleg ügyész kézbesíti, amely előtt az eljárás folyik, illetőleg az első fokú bíróság, amelynél az eljárás folyamatban volt. Ha pedig az elítélt a szabadságvesztés büntetését tölti a kegyelmi határozatot az igazságügyért felelős miniszter közvetlenül a büntetés-végrehajtási intézet útján kézbesíti részére.
Jogszabályok: Alaptörvény, Btk. 104. §, Be. 597-599. §-ok, 9/2002.(IV.9.) IM rendelet, 1990. évi XCIII. tv. 54. §, 57. § (2) bekezdés