A terheltnek joga van arra, hogy büntetőeljárási jogairól és kötelességeiről a hatóságtól, továbbá a bíróságtól felvilágosítást kapjon. A hatóságok és a bíróság nem csak a terhelt kérésére, hanem hivatalból is kötelesek felvilágosítást adni a terheltnek, ami ezen jogokról és kötelességekről elsősorban kioktatás és figyelmeztetések útján történik meg. (pl. a fellebbezés, jogorvoslat lehetősége; vallomástétel megtagadásának joga; hamis vád tilalma)
A büntetőeljárás során történtek megismerésének egyik módja a keletkezett iratokba való betekintés. Míg a nyomozás tartama alatt a terhelt számára megtekinthető és megismerhető iratok köre korlátozott, addig a nyomozás elvégzését követően és a bírósági eljárásban ez már nem korlátozható, a teljes iratok megismerésére lehetősége nyílik, kivéve azokat, amelyeket a bíróságnak zártan kell kezelnie (pl. tanú személyes adatai, titkos adatszerzés eredménye, különösen védett tanú kihallgatásáról készült jegyzőkönyv, tanácskozási jegyzőkönyv), továbbá a minősített adatok megismerésére is csak feltételekkel és korlátozottan jogosult.
Az iratok megismerésére, tanulmányozására és átolvasására a bíróság hivatalos helyiségében (Fővárosi Törvényszék Büntető kezelőiroda) is mód van ügyfélfogadási időben. Az irattanulmányozás azonban nem veszélyeztetheti a bíróság munkáját. A tárgyalási határnapon, illetve az azt megelőző munkanap(ok)on a tanács elnöke, illetve tagjai általában már nem nélkülözhetik az iratokat, mivel felkészülésükhöz azokra szükség van. Ilyen esetben az irattanulmányozás iránti kérelem teljesítése csak a tanács elnökének kifejezett engedélyével teljesíthető. Ezért célszerű az iratokba történő betekintést nem a tárgyalási határnapot megelőző néhány napra, hanem korábbra időzíteni.
A fogva lévő vádlott kérelmére a bíróság engedélyt adhat arra, hogy ne a bíróság hivatalos helyiségében, hanem a büntetés-végrehajtási intézetben tekinthesse meg az iratokat
A terhelt védekezésre történő felkészülését a törvény az iratok megtekintésén túl az iratmásolathoz való hozzájutás révén is biztosítja. Ily módon az iratok betekintésére és tanulmányozására jogosultak az iratokról hiteles vagy nem hiteles másolatot is kaphatnak kivéve, ha az iratról másolat adását jogszabály kizárja. E jogosultság azonban nem sértheti az emberi méltóságot, a személyiségi és kegyeleti jogokat, továbbá a magánéletre vonatkozó adatok szükségtelen nyilvánosságra kerülésével sem járhat.
Az iratokról másolat az arra jogosult kérelmére, legkésőbb a kérelem előterjesztésétől számított nyolc napon belül adható ki, hiteles másolat kiadását a kérelemben előzetesen jelezni szükséges. Amennyiben az iratok nagy terjedelme miatt ez határidőn belül nem teljesíthető, úgy a bíróság a másolat kiadásának időpontjáról értesíti a kérelmezőt.
A másolat kiadása ellen nincs, a kiadás megtagadása miatt azonban van helye külön jogorvoslatnak. A másolat kiadásáról az ügy iratai között feljegyzés készül, amely ellenőrizhetővé teszi, hogy mely jogosult részére mikor és milyen iratok másolatának átadása történt meg. A terhelt és a védő részére a másolat egyszeri kiadása illetékmentes.
Amennyiben a bíróság engedélyezte másolat kiadását, úgy a kérelmező maga döntheti el, hogy a másolatot a bíróság által, vagy a saját technikai eszközzel készített formában kéri, így az iratokból digitális fényképezőgéppel, saját szkennerrel, másolóval is készíthető másolat, ez azonban nem járhat az iratok sérelmével, az összefűzött iratanyag megbontásával.
Aki az eljárás során keletkezett iratról másolatot kaphat, kérheti, hogy a másolatot a bíróság, az ügyész, illetve a nyomozó hatóság elektronikus úton vagy elektronikus adathordozón adja ki. Ha a bíróságnál, az ügyésznél, illetve a nyomozó hatóságnál a kiadni kért irat elektronikus formában rendelkezésre áll, a másolatot elektronikus úton vagy elektronikus adathordozón kell kiadni. Ezekben az esetekben a kérelmező köteles a másolat elkészítéséhez szükséges és alkalmas elektronikus adathordozót (CD, DVD, hangkazetta, pendrive) csatolni.
Az iratokról történő másolatadásra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni a kép- vagy hangfelvételről, a képet és hangot egyidejűleg tartalmazó felvételről készített másolat kiadására is.
Jogszabályok: Be. 43. §, 70/B-C. §, 253. § (2) és (3) bekezdés, 10/2003.(V.6.) IM-BM-PM együttes rendelet, 14/2003.(VI.19.)IM rendelet, 14/2002.(VIII.1.)IM rendelet