4.3.1. A Magyar Állam
Az állam a Polgári Törvénykönyv értelmében jogi személy. Az államot a polgári jogviszonyokban az állami vagyon felügyeletéért felelős miniszter képviseli. Az államot és az államháztartás részét képező jogi személyt a polgári jogi jogviszonyból fakadó kötelezettsége költségvetési fedezet hiányában is terheli.
Az állam a polgári jogviszonyokban a többi jogalannyal egyenlő, az állam a bírósági eljárásokban nem élvez kiváltságot, nincsenek többlet jogai vagy különleges státusza.
4.3.2. A gazdasági társaságokra vonatkozó általános szabályok
A gazdasági társaság üzletszerű közös gazdasági tevékenység folytatására a tagok vagyoni hozzájárulásával létrehozott jogi személy, amelyben a tagok a nyereségből közösen részesülnek, és a veszteséget is közösen viselik. Semmis a létesítő okiratnak az a rendelkezése, amely valamely tagot a nyereségből, vagy a veszteségből teljesen kizárja. A törvénynek a gazdasági társaságokra vonatkozó általános rendelkezéseit kell alkalmazni, ha a törvény az egyes gazdasági társaságok esetén eltérően nem rendelkezik.
A gazdasági társaság formája lehet:
- közkereseti társaság (Kkt.),
- betéti társaság (Bt.),
- korlátolt felelősségű társaság (Kft.) és
- részvénytársaság (Nyrt. vagy Zrt.).
A létesítéskor a társaság tőkéjét pénzbeli, illetve nem pénzbeli betéttel (apport) is lehet szolgáltatni. A nem pénzbeli vagyoni hozzájárulás nem csak vagyontárgy lehet, hanem követelés is, de csak akkor, ha azt az adós elismerte, vagy a követelés jogerős bírósági ítéleten alapul. Tilos a nem pénzbeli hozzájárulás túlértékelése, az e tilalom megszegéséből eredő károkért az apportot a ténylegesnél magasabb összegre értékelő tagok egyetemlegesen felelnek.
A gazdasági társaság üzletszerű gazdasági tevékenységet a nyilvántartásba vétele iránti kérelem benyújtását követően folytathat. A nyilvántartásba vételig a társaság előtársaságként működhet, az előtársaság működésére irányadó korlátozásokkal.
A társaság tagja a társaságból csak bírósági határozattal zárható ki. Nincs helye kizárásnak, ha a társaság csak két tagból áll, és nem zárható ki a részvénytársaság részvényese, valamint az a tag, aki a szavazatok legalább háromnegyedével rendelkezik. A kizárás kezdeményezéséről a társaság legfőbb szerve az összes tag legalább háromnegyedes szótöbbséggel hozott határozatával dönthet, az érintett tag a kizárás kérdésében nem szavazhat.
A társaság képviseletére és vezetésére a vezető tisztségviselő jogosult, akit a tagok választanak, és aki feladatait megbízás, vagy munkaviszony keretében látja el. A vezető tisztségviselői megbízatás a törvény szerint öt évre, a létesítő okirat ilyen rendelkezése esetén határozatlan időre szól. A vezető tisztségviselő feladatát a társaság érdekeinek elsődlegessége alapján, önállóan vagy más vezető tisztségviselővel együttesen látja el. Tevékenysége során csak a jogszabályoknak, a létesítő okiratnak, és a társaság legfőbb szerve határozatainak van alávetve, a társaság tagja nem utasíthatja, a társaság legfőbb szerve hatáskörét nem vonhatja el. Egyetlen kivétel, hogy egyszemélyes társaság tagja utasíthatja az ügyvezetőt, aki az utasítást köteles végrehajtani. A vezető tisztségviselő a törvényben meghatározott esetekben a társaság tagjaival és a társaság hitelezőivel szemben kártérítési felelősséggel tartozik, amit bírósági úton lehet érvényesíteni.
4.3.3. Az egyes gazdasági társaságok
4.3.3.1. A közkereseti társaság
A közkereseti társaságban a tagok arra vállalnak kötelezettséget, hogy a társaság részére vagyoni hozzájárulást teljesítenek, továbbá a társaságnak a társasági vagyon által nem fedezett kötelezettségeiért korlátlanul és egyetemlegesen helyt állnak. A vagyoni hozzájárulás összegét a törvény nem határozza meg. A korlátlan helytállási kötelezettség azt jelenti, hogy a tagok a társasági vagyon által nem fedezett teljes tartozásért kötelesek helytállni, az egyetemlegesség pedig azt, hogy a teljes tartozás bármely tagtól követelhető. A tagok vagyoni felelőssége akkor állapítható meg, ha a társasággal együtt perben állnak, és ellenük csak akkor rendelhető el végrehajtás, ha az a társasággal szemben eredménytelen volt.
A társaság képviseletére és ügyvezetésére valamennyi tag jogosult, kivéve, ha erre a tevékenységre a tagok egy vagy több ügyvezetőt kijelölnek. Nem lehet olyan személy ügyvezető, aki nem tagja a társaságnak.
A társaság volt tagja és a megszűnt jogi személy tag társaságba be nem lépett jogutódja a tagsági viszony megszűnésétől számított öt évig ugyanúgy köteles helytállni a társasági tartozásokért, mint a társaság tagja. A meghalt tag társaságba be nem lépett örököse ugyanezen jogvesztő határidőn belül a hagyatéki tartozásokért való felelősség szabályai szerint felel a tag halála előtt keletkezett társasági tartozásokért.
A társaság a gazdasági társaság megszűnésének esetei mellett akkor is megszűnik, ha tagjainak száma egy főre csökken, és hat hónapos jogvesztő határidőn belül nem jelentik be a bíróságnak új tag belépését.
4.3.3.2. A betéti társaság
A betéti társaság olyan közkereseti társaság, melyben legalább egy tag (beltag) vagyoni felelőssége a közkereseti társaságra vonatkozó szabályok szerint korlátlan és egyetemleges, míg legalább egy tag (kültag) a társasági tartozásokért nem köteles helytállni, azokért – a törvényben írt kivétellel – nem felel. Kivételesen, ha a beltag kültaggá válik, akkor a kültaggá válástól számított ötéves jogvesztő határidőn belül a beltagra vonatkozó rendelkezések szerint köteles helytállni a módosítás előtti társasági tartozásokért.
A társaságra egyebekben a közkereseti társaságra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
4.3.3.3. A korlátolt felelősségű társaság
A korlátolt felelősségű társaság előre meghatározott összegű törzsbetétekből álló törzstőkével alakul, a tag kötelezettsége a társasággal szemben a törzsbetét szolgáltatására terjed ki. A társaság kötelezettségeiért – törvény eltérő rendelkezésének hiányában – a tag nem felel. A társaság nevében tehát a korlátolt felelősség nem a társaság, hanem a tag korlátolt vagyoni felelősségét jelenti.
A társaság törzstőkéje nem lehet kevesebb 3 millió forintnál, az egyes törzsbetétek pedig legalább 100.000,- forint összegűek lehetnek. Minden tagnak egy törzsbetétje lehet, egy törzsbetétnek azonban lehet több tulajdonosa is. Ha alapításkor a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulás értéke eléri vagy meghaladja a törzstőke felét, akkor azt a nyilvántartásba vételi kérelem benyújtásáig a társaság rendelkezésére kell bocsátani.
A társaságot egy személy is alapíthatja. Ha az egyszemélyes társaság törzstőkéje nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásból (is) áll, akkor azt a bejegyzési kérelem benyújtásáig teljes egészében a társaság rendelkezésére kell bocsátani.
4.3.3.4. A részvénytársaság
A részvénytársaság alaptőkéje előre meghatározott számú és névértékű részvényből áll. A részvényes kötelezettsége a részvény névértékének vagy kibocsátáskori értékének szolgáltatására terjed ki. A részvénytársaság kötelezettségeiért – törvény eltérő rendelkezésének hiányában – a részvényes nem felel. A tagsági jogokat a részvény testesíti meg, amely névre szóló, névértékkel rendelkező, forgalomképes értékpapír.
Részvénytársaság két formában alapítható: a tőzsdére bevezetett nyilvánosan működő (nyrt.), vagy a tőzsdére be nem vezetett zártkörűen működő (zrt.) társaságként. Zártkörű részvénytársaság esetén tilos a tagokat nyilvános felhívás útján gyűjteni.
Az nyrt. alaptőkéje nem lehet kevesebb 20 millió forintnál, a zrt. alaptőkéje pedig nem lehet kevesebb 5 millió forintnál. A pénzbeli hozzájárulás egyik esetben sem lehet kevesebb az alaptőke harminc százalékánál.
4.3.4. A szövetkezet
A szövetkezet a tagok vagyoni hozzájárulásából álló tőkével alapított jogi személy, amely a nyitott tagság és a változó tőke elvei alapján működik. Szövetkezetet legalább hét személy által elfogadott alapszabállyal lehet alapítani. Az alapszabályt minden alapító tagnak alá kell írnia. A szövetkezet tagjait nem lehet nyilvános felhívás útján gyűjteni. A tag kötelezettsége a vagyoni hozzájárulás teljesítésére és az alapszabályban meghatározott személyes közreműködésre terjed ki. A tag tagsági részesedését írásbeli szerződéssel részben vagy egészben átruházhatja. A szövetkezet kötelezettségeiért a tag nem felel.
A szövetkezet képviseletére három tagból álló igazgatóság jogosult, semmis az a rendelkezés, amely ennél kisebb létszámú igazgatóság választását írja elő. Az igazgatóság helyett igazgató elnököt lehet választani a tizenöt főnél kisebb létszámú szövetkezetben.
A szövetkezet működésének ellenőrzésére az általános szabályok szerint felügyelőbizottságot és könyvvizsgálót lehet választani.
4.3.5. A civil szervezetekre vonatkozó általános szabályok
Civil szervezetet tartós közérdekű cél megvalósítása érdekében lehet létrehozni. Civil szervezetet jogszabály és az alapító is létrehozhat, a civil szervezet létrehozatalának joga minden jogalanyt megillet, mint ahogy az a jog is, hogy civil szervezethez csatlakozzon.
Civil szervezetet 2011. év után csak a jogszabályban meghatározott formában lehet létrehozni, azonban a 2012. év előtt létrehozott civil szervezetek - a formakényszer korábbi hiánya miatt - szerzett formájukban tovább működhetnek. Civil szervezetet alapítványi, egyesületi, szövetségi, sportági szakszövetségi formában és pártként lehet létrehozni.
A civil szervezetek közül az alapítvány vagyontömeg, tagsággal nem rendelkezik, a civil szervezetek többi formában történő alapítása tagok együttműködésével lehetséges.
4.3.5.1. Az alapítvány
Az alapítvány egy vagy több alapító által az alapító okiratban meghatározott tartós cél megvalósítására létrehozott jogi személy. Több alapító együttesen jogosult gyakorolni az alapítói jogokat. Az alapítvány alapító okirattal létesíthető, melyben meg kell határozni az alapítványnak juttatott vagyont és az alapítvány szervezetét. Alapítvány írásbeli végrendelettel vagy öröklési szerződéssel is létesíthető, mely esetben a végintézkedésnek kell az alapító okirat törvényben meghatározott elemeit tartalmaznia. Alapítvány elsősorban gazdasági tevékenység érdekében nem alapítható, azonban az alapító okirat szerinti cél megvalósításával közvetlenül összefüggő gazdasági tevékenység végzésére az alapítvány jogosult. Alapítvány nem lehet korlátlanul felelős tagja más jogalanynak, nem létesíthet alapítványt és nem csatlakozhat alapítványhoz. Az alapítvány a székhelye szerinti törvényszék általi nyilvántartásba vételével jön létre.
Az alapítvány kezelő szerve a kuratórium, melynek tagjait az alapító okiratban kell az alapítónak kijelölnie. A kuratórium legalább három természetes személyből állhat, akik közül legalább kettőnek belföldi lakóhellyel kell rendelkeznie. A kuratórium tagja nem lehet jogi személy, az alapítvány kedvezményezettje vagy annak közeli hozzátartozója. A kuratóriumban az alapító vagy közeli hozzátartozója nem lehet többségben.
4.3.5.2. Az egyesület
Az egyesület az egyesülési jog alapján létrehozott olyan jogi személy, amelyet a tagok az alapszabályban meghatározott céljaik megvalósítására hoznak létre, és amely nyilvántartott tagsággal rendelkezik. Az egyesület alapításához legalább tíz személynek az egyesület megalapítását kimondó, egybehangzó nyilatkozata, és alapszabály elfogadása szükséges. Az alapszabályban a jogi személy létesítő okiratának általános kötelező tartalmi elemein kívül meg kell határozni a tag jogait és kötelezettségeit, valamint az egyesület képviseletére és közgyűlésének működésére vonatkozó szabályokat. Az egyesület tagsági jogai forgalomképtelenek és nem örökölhetők, a tagok személyére vonatkozó adatok nem nyilvánosak. A tag az egyesület tartozásaiért saját vagyonával nem felel. Az egyesület a vagyonát céljának megfelelően használhatja, azt tagjai között nem oszthatja fel és tagjai részére nem juttathat nyereséget. Egyesület nem alapítható elsősorban gazdasági tevékenység céljára, azonban az alapszabály szerinti cél megvalósításával közvetlenül összefüggő gazdasági tevékenység végzésére jogosult. Az egyesület a székhelye szerinti törvényszék általi nyilvántartásba vételével jön létre.
Az egyesület saját vagyonának megalapozásához a tagoknak vagyoni hozzájárulást kell teljesíteniük, melynek mértékét törvény nem határozza meg. A vagyoni hozzájárulásnak (tagdíjnak) legalább az ésszerű minimumot meg kell haladnia.
Az egyesület más jogi személlyé nem alakulhat át, csak egyesülettel egyesülhet és egyesületekre válhat szét. A megszűnt egyesület felosztható vagyonát másik hasonló célra létrejött szervezetnek kell átadni, az alapszabály vagy a bíróság rendelkezése szerint. Az egyesület vezető tisztségviselőivel szemben a jogutód nélküli megszűnés után kártérítési igényt bírósági úton lehet érvényesíteni, a törvényben meghatározott feltételek megléte esetén.
Az egyesület döntéshozó szerve a közgyűlés, melyet évente legalább egy alkalommal össze kell hívni. Az egyesület kezelő (vagyis ügyintéző, ügyviteli, képviseleti) szerve az elnökség, amely legalább három, páratlan számú tagból kell hogy álljon. Az alapszabály alapján lehetséges, hogy az elnökség helyett egy fő, az ügyvezető legyen az egyesület ügyintézője. A kezelő szerv tagjait a közgyűlés választja. Az elnökség tagjainak legfeljebb egyharmada választható az egyesület tagjain kívüli személyekből, ha ezt az alapszabály megengedi.