A Büntetőeljárási törvény kisebb jelentőségű és egyszerűbb megítélésű ügyek esetén a büntető eljárás egyszerűbbé és gyorsabbá tétele végett meghatározott feltételek mellett lehetővé teszi a bíróság számára, hogy tényleges szabadságelvonással nem járó jogkövetkezményeket tárgyalás tartása nélkül is alkalmazhasson, feltéve, hogy a büntetés céljai így is elérhetők.
Ilyenkor a bíróság bizonyítás felvétele nélkül, az iratok tartalma alapján dönt és alkalmaz jogkövetkezményt, azonban a terhelt számára megfelelő biztosítékot jelent az, hogy a bűncselekmény elkövetésének beismerése nélkül az ügy tárgyaláson kívül történő elintézésére nem kerülhet sor, ha pedig a tárgyalás mellőzésével meghozott végzést sérelmesnek tartja, kérheti tárgyalás tartását. Ennek megfelelően a tárgyalás mellőzésével meghozott végzéssel szemben nem fellebbezésnek van helye, hanem az ügyész, a magánvádló, a vádlott, a védő, a magánfél és az egyéb érdekelt a végzés kézhezvételétől számított nyolc napon belül tárgyalás tartását kérheti. A tárgyaláson a tárgyalást kérő személy köteles megjelenni, ellenkező esetben mulasztását úgy kell tekinteni, mint aki a kérelmét visszavonta, kivéve, ha magát alapos okkal előzetesen, haladéktalanul kimenti.
A tárgyaláson a bíróság a korábbi végzését hatályon kívül helyezi, a tárgyaláson lefolytatott bizonyítás eredményeként új – még akkor is, ha az tartalmilag esetleg azonos a tárgyalás mellőzésével hozott végzéssel - határozatot hoz, amely ellen az általános szabályok szerint fellebbezésnek van helye.
Jogszabályok: Be. 544-550. §-ok
Egyes nagy súlyú, meghatározott terheltek körét érintő, az el nem évülő bűncselekmények, illetőleg a társadalom által nagy figyelemmel kísért ügyek hatékonyabb elbírálása érdekében a Büntetőeljárási törvény külön rendelkezéseket tartalmaz az eljárás soron kívüli lefolytatására. Az eljárásban a védő részvétele kötelező. A bíróságnak a kiemelt jelentőségű ügyekben a tárgyalást az iratok bírósághoz érkezésétől számított három hónapon belüli időpontra kell kitűnnie, a tárgyalás elnapolása esetén pedig azt szintén három hónapon belül kell folytatnia.
Jogszabályok: Be. 554/A-O. §-ok
Amennyiben a terhelt a büntető eljárás tartama alatt ismeretlen helyre távozik, vagy ismeretlen helyen tartózkodik (megszökik, elrejtőzik) az sem akadálya az eljárás lefolytatásának, jelenlétének hiánya nem teszi lehetetlenné az eljárást.
Ilyenkor először a terhelt felkutatása iránt kell intézkedni, melynek során tisztázni kell, hogy a létező nyilvántartásokból (pl. lakcímnyilvántartás) megismerhető feltalálási helyeken elérhető-e. Mindezek eredménytelensége esetén lehet csak arra a következtetésre jutni, hogy a terhelt tartózkodási helye ismeretlen és kerülhet sor szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény miatt körözés, elfogató parancs kibocsátására a terhelttel szemben. Amennyiben a vádlott tartózkodási helye a bírósági eljárásban válik ismeretlenné, úgy a tárgyalásnak a vádlott távollétében való megtartására a bíróság felhívását követően az ügyész tesz indítványt.
Az ismeretlen helyen tartózkodó terhelt védelme az eljárásban kötelező. A bíróság az iratokat a terheltnek hirdetményi úton kézbesíti, továbbá azokat védőjének is meg kell küldeni.
Amennyiben a terhelt tartózkodási helye az elsőfokú bíróság ügydöntő határozatának meghozatala után válik ismerté, úgy a vádlott a jogorvoslatra nyitva álló határidőn belül a fellebbezés bejelentése helyett a tárgyalás megismétlését is indítványozhatja. Az így megismételt tárgyalás eredményeként a bíróság a korábban hozott határozatát hatályában tarthatja, vagy új határozatot is hozhat a korábbi határozat hatályon kívül helyezése mellett. Abban az esetben pedig, ha a terhelt tartózkodási helye a jogerős határozat meghozatala után válik ismertté, akkor e körülmény perújítás elrendelésére ad alapot.
Ha nemzetközi bűnügyi jogsegély (kiadatás vagy európai/nemzetközi elfogatóparancs, büntetőeljárás átadása) alapján, a külföldön ismert helyen tartózkodó terhelt nem vonható a magyar hatóságok eljárása alá, akkor az ügyész ugyancsak indítványozhatja, hogy a bíróság a tárgyalást a terhelt távollétében tartsa meg. Az ilyen terhelttel szemben elfogató parancs kiadására azonban csak akkor kerülhet sor, ha az ügyész a vádiratban szabadságvesztés büntetés kiszabására tett indítványt.
Jogszabályok: Be.526-532. §-ok
A közvetítői eljárás célja, hogy a konfliktust a közvetítő bevonásával a bírói útról elterelve, a bűncselekmény elkövetését megelőző eredeti állapotot visszaállító, a sértett és a terhelt közötti konfliktus megoldását tartalmazó, a bűncselekmény következményeinek jóvátételét és a terhelt jövőbeni jogkövető magatartását elősegítő írásbeli megállapodás jöjjön létre.
Közvetítői eljárás élet, testi épség és az egészség, az emberi szabadság elleni, az emberi méltóság és az egyes alapvető jogok elleni, közlekedési, vagyon elleni, illetve szellemi tulajdonjog elleni, öt évi szabadságvesztésnél nem súlyosabban büntetendő bűncselekmény miatt indult büntetőeljárás tartama alatt kezdeményezhető. Nincs helye a közvetítői eljárásra vonatkozó rendelkezések alkalmazásának a magánvádas, a pótmagánvád alapján folyó, a bíróság elé állításos, a távol levő terhelttel szembeni és a tárgyalásmellőzéses eljárásban.
A közvetítői eljárásra a gyanúsított, a védő vagy a sértett indítványára, avagy az ügyész hivatalbóli rendelkezésére is sor kerülhet, ám minden esetben elengedhetetlen feltétel, hogy az érintetteknek, így a gyanúsítottnak és a sértettnek is önkéntesen kell hozzájárulniuk ezen eljárás lefolytatásához.
Ha a közvetítői eljárás eredményes úgy három évi szabadságvesztésnél nem súlyosabban büntetendő bűncselekmény esetében a büntető eljárás megszüntetésére kerül sor, öt évnél nem súlyosabban büntetendő bűncselekmény esetén pedig a büntetést a bíróság korlátlanul enyhítheti.
Jogszabályok: Be. 221/A. §, Btk. 29. § §, 2006. évi CXXIII. törvény,