3.3.1. A végrehajtás elrendelésének feltételei és a végrehajtás elrendelése
A (jogerős) végrehajtható bírósági és azzal egyenértékű közjegyzői határozatokat a kötelezett félnek önként, állami kényszer nélkül kell teljesítenie. A határozatot a határozatban meghatározott jogosult javára és határidőben, továbbá – ha a teljesítés módját a határozat rögzíti, akkor – a határozatban meghatározott módon kell teljesíteni. A teljesítés követelésére jogosult fél (végrehajtást kérő) a határozatban foglaltak kikényszerítéséhez állami segítséget akkor kérhet, ha a határozatban foglaltakat a kötelezett fél (adós) önként nem, vagy nem pontosan teljesíti. A határozatok kikényszerítéséhez az állam a végrehajtási eljárás keretei között ad segítséget.
A végrehajtási eljárás a végrehajtást kérő – e célra rendszeresített nyomtatványon – előterjesztett kérelmére indul. A bíróság a végrehajtási kérelmet 15 napon belül köteles megvizsgálni annak megállapítása érdekében, hogy nincs-e helye a kérelem áttételének vagy visszautasításának, illetve azt – a jogi képviselővel rendelkező fél kivételével – nem kell-e hiánypótlásra visszaadni, és a szükséges intézkedéseket köteles megtenni. Ha a jogi képviselővel nem rendelkező végrehajtást kérő a kérelmét nem a nyomtatványon terjesztette elő, a nyomtatványt nem a kellő példányban nyújtotta be, vagy nem megfelelően töltötte ki, akkor a bíróság a hiányokat saját hatáskörben, a bírósági iratokban rendelkezésre álló adatok alapján is pótolhatja. A jogi képviselővel rendelkező fél hiányos kérelmét a bíróság visszautasítja. Ha a kérelem áttételének, kiegészítésének vagy kijavításának, avagy visszautasításának nincs helye, akkor a bíróság a végrehajtható okiratot kiállítja és megkezdődhet a végrehajtás foganatosítása. A bíróság a végrehajtást kérő végrehajtás alá vonható vagyonra vonatkozó rendelkezésétől a végrehajtási kényszer arányos, illetve fokozatos alkalmazása céljából az adós érdekében eltérhet. A bíróság a végrehajtási kérelemről a kérelem beérkezésétől, hiánypótlás esetén a hiányok pótlásától számított 15 napon belül köteles dönteni.
Végrehajtható okirat:
- a bíróság és a közjegyző által kiállított végrehajtási lap,
- az olyan okirat, amelyet a bíróság vagy a közjegyző végrehajtási záradékkal látott el,
- a bíróság végrehajtást elrendelő, letiltó, illetőleg átutalási végzése, valamint
- a bíróság közvetlen bírósági felhívást tartalmazó határozata.
Végrehajtható okiratot akkor lehet kiállítani, ha az alapjául szolgáló végrehajtandó határozat vagy okirat kötelezést (marasztalást) tartalmaz, jogerős, végleges vagy előzetesen végrehajtható, és a teljesítési határidő letelt. Tartásdíj, szüléssel járó költség, valamint a tartásra irányuló járadékszerű szolgáltatás behajtására elrendelt végrehajtás esetén a végrehajtható okiratot a lejárt, 6 hónapnál régebbi részletekre akkor lehet kiállítani, ha a végrehajtást kérő valószínűsítette, hogy a hátralék az adós rosszhiszemű magatartására vezethető vissza, vagy annak érvényesítését alapos okból mulasztotta el. Tartásdíj behajtása érdekében a végrehajtási lapot a jövőben lejáró tartásdíjrészletekre nézve is ki lehet állítani, azonban behajtani csak a lejárt összeget lehet.
3.3.1.1. A végrehajtási lap kiállítása
A végrehajtási lapot az elsőfokú bíróság állítja ki
- a bíróság polgári vagy közigazgatási ügyben hozott marasztaló határozata alapján,
- a bíróság büntetőügyben hozott határozatának a polgári jogi igénynek helyt adó rendelkezése alapján,
- a bíróság által jóváhagyott egyezség alapján.
Külföldi határozat végrehajtása esetén a végrehajtási lapot az adós lakóhelye, székhelye – ezek hiányában az adós végrehajtás alá vonható vagyontárgyának helye, külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi fióktelepe vagy közvetlen kereskedelmi képviselete esetén a fióktelep vagy a képviselet helye – szerinti törvényszék székhelyén működő járásbíróság, Budapesten a Budai Központi Kerületi Bíróság állítja ki.
A végrehajtási lapot bármelyik közjegyző kiállíthatja a közjegyző által hozott, marasztalást tartalmazó határozat és a közjegyző által jóváhagyott – a bírósági egyezséggel azonos hatályú – egyezség alapján.
Minden ügyben egy végrehajtási lapot kell kiállítani. Ha a követelés több végrehajtást kérőt illet meg, és a követelésnek az egyes végrehajtást kérőkre eső része a végrehajtandó határozatban pontosan meg van jelölve, vagy a követelés több adóssal szemben áll fenn, akkor követelésenként és adósonként kell a végrehajtási lapot kiállítani.
A végrehajtás iránti kérelmet (nyomtatványt) egy eredeti és három másolati példányban kell előterjeszteni. A végrehajtási kérelem előterjesztésére eltérő végrehajtási lap szolgál a pénzkövetelés és a meghatározott cselekmény végrehajtása esetén.
Ha a végrehajtás iránti kérelem teljesen alaptalan, akkor a bíróság a végrehajtási lap kiállítását végzésben megtagadja. Ha a végrehajtás iránti kérelem részben alaptalan, akkor a bíróság a végrehajtási lapot a kérelemtől eltérően állítja ki. Erről a bíróság végzést hoz.
3.3.1.2. A végrehajtási záradék kiállítása
Az adós lakóhelye vagy székhelye – ezek hiányában az adós végrehajtás alá vonható vagyontárgyának helye – szerinti járásbíróság végrehajtási záradékkal látja el
- a jegyző birtokvitában hozott, az elmaradt haszon, a kár és a költség megtérítésére kötelező határozatát,
- a jegyző vadkár tárgyában kötött egyezséget jóváhagyó határozatát,
- azt a teljes bizonyító erejű magánokiratot, amely az ingatlan közös tulajdonának árveréssel történő megszüntetésére irányuló szerződésről szól, ha az okirat tartalmazza az ingatlan becsértékét, az árverési feltételeket, továbbá az eljárási költség viselésének és a befolyt vételár felosztásának a módját,
- a munkáltató munkavállalóval közölt és keresettel nem támadott fizetési felszólítását, továbbá
- a munkáltató és a munkavállaló között a békéltető eljárás során létrejött egyezséget.
A fizetési felszólítás vagy egyezség akkor látható el végrehajtási záradékkal, ha a tartozásnak a munkabérből való közvetlen levonására nincs lehetőség, vagy ez nem vezetett vagy aránytalanul hosszú idő múlva vezetne eredményre és ezt a munkáltató igazolta. A munkáltatói fizetési felszólítás záradék alapján történő végrehajtásának feltétele, hogy a fizetési felszólítás érvénytelenítése iránt a munkavállaló a közléstől számított 30 napon belül ne indítson pert. E körülményt a bíróságtól kért igazolással a végrehajtási kérelem előterjesztésekor igazolni kell.
Az okiratot készítő közjegyző akkor látja el végrehajtási záradékkal a közjegyzői okiratot, ha az tartalmazza
- a szolgáltatásra és ellenszolgáltatásra irányuló vagy egyoldalú kötelezettségvállalást,
- a jogosult és a kötelezett nevét,
- a kötelezettség tárgyát, mennyiségét (összegét) és jogcímét, valamint
- a teljesítés módját és határidejét.
Ha a kötelezettség feltételnek vagy időpontnak a bekövetkezésétől függ, akkor a végrehajthatósághoz az is szükséges, hogy a feltétel vagy időpont bekövetkezését közokirat tanúsítsa.
Az okiratot készítő közjegyző akkor látja el végrehajtási záradékkal a zálogszerződésről szóló közokiratot, ha a követelés teljesítési határideje letelt.
Az okiratot készítő közjegyző akkor látja el végrehajtási záradékkal azt a közokiratot, amely az ingatlan közös tulajdonának árveréssel történő megszüntetésére irányuló szerződésről szól, ha az okirat tartalmazza az ingatlan becsértékét, az árverési feltételeket, továbbá az eljárási költség viselésének és a befolyt vételár felosztásának a módját.
3.3.1.3. A közvetlen bírósági letiltás
A végrehajtási lap kiállítására jogosult bíróság – a végrehajtási lap kiállítása helyett – akkor hozhat letiltó végzést, ha kizárólag az adós jövedelméből kell behajtani a követelést.
A letiltó végzésben a bíróság arra hívja fel az adósnak rendszeres juttatást folyósító személyt, társaságot, szervezetet vagy intézményt, hogy – a letiltó végzés jogerőre emelkedésének bevárása nélkül – az adós jövedelméből a végzésben feltüntetett összeget vonja le, és haladéktalanul fizesse ki a végrehajtást kérőnek.
A végzés elleni fellebbezésnek a letiltott összeg levonására és kifizetésére nincs halasztó hatálya.
3.3.1.4. A közvetlen bírósági felhívás
Az alapperben eljáró bíróság az alapügyet lezáró olyan határozatában, melyben a rendszeres jövedelemben részesülő felet tartásdíj fizetésére kötelezte, közvetlenül felhívhatja a fél jövedelmét folyósító személyt, társaságot, szervezetet vagy intézményt arra, hogy a határozatban meghatározott összeget vonja le, és fizesse ki a jogosultnak. A bíróság határozatának rendelkező részét a határozat meghozatalától számított 3 napon belül köteles megküldeni a jövedelem folyósítójának.
A másodfokú bíróság közvetlen felhívást akkor bocsáthat ki, ha az elsőfokú bíróság elutasító határozatával ellentétben tartásdíjat határozott meg, illetve akkor, ha az elsőfokú bíróság által meghatározott tartásdíj összegét vagy a teljesítésre vonatkozó rendelkezését módosította. Ez megfelelően irányadó a Kúriára is, ha a tartásdíjat felülvizsgálati kérelem alapján határozta meg, illetve módosította.
3.3.2. Jogorvoslat a végrehajtási eljárásban
3.3.2.1. Fellebbezés
A végrehajtási kérelemmel egyező tartalommal kiállított végrehajtható határozat ellen fellebbezésnek nincs helye. Ebben az esetben a végrehajtás elrendelése ellen más jogorvoslattal lehet élni.
Fellebbezni a végrehajtási kérelmet visszautasító végzés és a végrehajtást a kérelemtől eltérően elrendelő végzés ellen lehet, valamint akkor, ha a bíróság a végrehajtást végzéssel rendeli el. A végzés elleni fellebbezésnek a végrehajtás foganatosítására nincs halasztó hatálya, azonban – a végrehajtási törvény eltérő rendelkezésének hiányában – a jogorvoslati eljárás folyamatban léte alatt a lefoglalt dolgok értékesítése iránt nem lehet intézkedni, és a végrehajtás során befolyt összeget nem lehet a jogosult részére kifizetni.
Az általános szabályok szerint lehet fellebbezni a jogutódlást megállapító, az áttételt elrendelő és a zálogjogosult becsatlakozását megengedő végzés ellen.
A fellebbezés illetékére a végzés elleni fellebbezés általános szabályai vonatkoznak.
3.3.2.2. A végrehajtási lap visszavonása és a végrehajtási záradék törlése
Ha a végrehajtható okirat kiállítására jogsértő módon került sor, akkor a végrehajtási lap visszavonásának vagy a végrehajtási záradék törlésének van helye.
A végrehajtást elrendelő bíróság a végrehajtási lap visszavonását, illetőleg a végrehajtási záradék törlését bármelyik fél kérelmére, a végrehajtó jelentése alapján vagy hivatalból, végzéssel bármikor elrendelheti.
A végrehajtási lap visszavonása vagy a záradék törlése iránti eljárás illetékmentes.
3.3.2.3. A végrehajtási kifogás
A végrehajtó végrehajtási eljárás szabályait és a végrehajtási kifogást előterjesztő jogát vagy jogos érdekét lényegesen sértő intézkedése vagy mulasztása ellen a fél vagy más érdekelt végrehajtási kifogást terjeszthet elő.
A végrehajtási kifogást a végrehajtást foganatosító bíróságnak címezve, a végrehajtó jogsértő intézkedésétől vagy mulasztás esetén a határidő utolsó napjától számított 15 napon belül lehet a végrehajtónál előterjeszteni. A végrehajtó a kifogást – a kifogásolt intézkedésre vonatkozó iratok másolatával együtt – 3 munkanapon belül köteles a végrehajtást foganatosító bíróságnak továbbítani.
Ha az intézkedés később jutott a kifogást előterjesztő tudomására, vagy az előterjesztő a kifogás előterjesztésében tovább volt akadályozva, akkor a végrehajtási kifogás előterjesztésének határidejét a tudomásszerzéstől, illetve az akadály megszűnésétől kell számítani. A kifogásban a késedelem indokát elő kell adni és igazolni kell. A végrehajtó intézkedésétől számított 3 hónap elteltével kifogás előterjesztésének nincs helye. E határidő elmulasztása ellen igazolásnak nincs helye.
A kifogás illetéke 15.000,- forint, ami – ha a kifogás megalapozott, akkor – az előterjesztőnek visszajár.
3.3.3. A végrehajtási eljárás megszüntetése (a végrehajtási eljárás keretei között)
Ha az adós szerint a végrehajtandó követelés alaptalan, azt már teljesítették vagy egyébként megszűnt, illetve a végrehajtási jog elévült, akkor ezzel az indokkal a végrehajtótól kérheti a végrehajtási eljárás megszüntetését. A kérelemhez az indokot alátámasztó okirati bizonyítékot csatolni kell. Ezt követően a végrehajtó a bizonyítékra utalva arra kell hogy felhívja a végrehajtást kérőt, hogy 15 napon belül nyilatkozzon arról, hogy a követelés fennáll-e és – ha az adós már teljesített, akkor – az adóstól kapott pénzből a végrehajtási költségeket fizesse meg a végrehajtónak.
Ha a végrehajtást kérő a követelés megszűnését elismeri és a felhívásban megjelölt összegeket megfizeti, akkor a végrehajtási eljárás befejeződik.
Ha a végrehajtást kérő a követelés megszűnését elismeri ugyan, de a felhívásban megjelölt összegeket nem fizeti meg, vagy határidőben nem nyilatkozik, akkor a végrehajtónak be kell terjesztenie az ügyet a végrehajtást foganatosító bírósághoz. Ha a befizetés nem történt meg, akkor a bíróság végzéssel akkor is kötelezi a végrehajtást kérőt a végrehajtót megillető összegek megfizetésére, ha a végrehajtást kérőt költségkedvezmény illeti meg. A végrehajtás megszüntetésének ebben az esetben nincs helye, azonban a végrehajtás csak a végzésben feltüntetett összegek behajtására folyik tovább.
Ha a végrehajtást kérő a követelés megszűnését nem ismeri el, akkor az adós a végrehajtás megszüntetése vagy korlátozása iránt pert indíthat. A perindításkor a keresetlevélhez a bíróság végrehajtás megszüntetését elutasító végzését csatolni kell.
Így kell eljárni akkor is, ha a követelés csak részben alaptalan, részben szűnt meg vagy az elévülés csak részben következett be.
A végrehajtási eljárásban a végrehajtás megszüntetése iránti kérelem illetékmentes.