A büntetőeljárásban védőként meghatalmazás vagy kirendelés alapján kizárólag ügyvéd járhat el, más személyt védőként nem lehet meghatalmazni. A meghatalmazás és kirendelés alapján védőként eljáró, a Budapesti Ügyvédi Kamara által nyilvántartott ügyvédek felől a www.bpugyvedikamara.hu internetes oldalon találhatók információk.
A védő eljárása a törvényben meghatározott esetekben kötelező, így:
• ha a Büntető törvénykönyv a bűncselekményt ötévi vagy ennél súlyosabb szabadságvesztéssel rendeli büntetni,
• ha a terhelt fogva van,
• ha a terhelt hallássérült, siketvak, vak, beszédképtelen vagy – a beszámítási képességére tekintet nélkül – kórós elmeállapotú,
• ha a terhelt a magyar nyelvet, vagy az eljárás nyelvét nem ismeri,
• ha a terhelt egyéb okból nem képes személyesen védekezni (pl. távollévő terhelttel szembeni eljárás, fiatalkorú terhelttel szembeni eljárás),
• a törvényszék, mint első fokú bíróság előtt,
• pótmagánvádas eljárásban.
Védőt elsősorban a terhelt maga hatalmazhat meg, azonban a törvény lehetővé teszi azt is, hogy a törvényes képviselője vagy nagykorú hozzátartozója, valamint a külföldi állampolgár terhelt hazája konzuli tisztviselője adjon ügyvédi meghatalmazást. A választott védő az írásban adott meghatalmazásnak az eljáró hatósághoz történő benyújtásával kerül abba a helyzetbe, hogy jogait gyakorolhassa. A meghatalmazást annál a hatóságnál kell benyújtani, amely előtt a meghatalmazás keletkezésének időpontjában a büntetőeljárás folyamatban van.
Ha a vádlott védelméről meghatalmazott védő gondoskodik, de az eljárási eseményen nem tud megjelenni, úgy a helyettes megjelenéséről és megfelelő felkészüléséről a meghatalmazott védő köteles gondoskodni (Pl. nem tekinthető elfogadható kimentési oknak az, ha a vádlott az ügyvédi megbízás megadásakor kikötötte, hogy a védő csak személyesen járhat el az érdekében). Mód van azonban arra is, hogy a terhelt védelmét több meghatalmazott védő lássa el, azonban egyazon terhelt érdekében egyidejűleg kirendelés alapján több védő vagy meghatalmazott és kirendelt védő nem járhat el. A vádlott meghatalmazott védői közül a vezető védő gyakorolja a védelem jogorvoslati (fellebbezési) jogát. Ugyanazon védő több terhelt érdekében is eljárhat akár meghatalmazás, akár kirendelés alapján, feltéve, hogy a terheltek érdekei egymással nem ellentétesek.
Egyes törvényben nevesített okok azonban kizárják, hogy valaki az adott ügyben akár meghatalmazott, akár kirendelt védőként a terhelt érdekében eljárhasson (Pl.: sértett, magánvádló, pótmagánvádló és képviselőjük, ezek hozzátartozója, aki az ügyben tanúként, szakértőként, szaktanácsadóként vesz részt, aki az ügyben mint bíró, ügyész, nyomozó hatóság tagja járt el, vagy azok hozzátartozója, egyidejűleg a tanú érdekében is eljáró ügyvéd).
Meghatalmazás hiányában a védő igénybevételének másik módja az eljáró hatóság általi kirendelés. A kirendelés mindig annak a hatóságnak a feladata, amely előtt annak szükségessége felmerül. Kirendelés esetén az ügyvéd bűnügyi védőként (kirendelt védő) jár el. Az ügyvédi kamara köteles a kirendelések teljesítése érdekében pihenő- és munkaszüneti napokon ügyvédi ügyeletet biztosítani Az ügyvédi kamara a kirendelhető ügyvédekről jegyzéket vezet.
A kötelező védelem eseteiben a hatóságok, illetve a bíróság hivatalból kötelesek védő kirendelésére, arra azonban már nem, hogy azt megelőzően a leendő védő személyét a terhelttel egyeztessék. A hatóságnak ellenben a kirendelést követően tájékoztatnia kell a terheltet a védő személyéről és elérhetőségéről is. A védő kirendelése ellen nincs jogorvoslatnak helye, ami egyfelől azt jelenti, hogy az ügyvéd nem utasíthatja vissza, másfelől pedig a terheltnek nincs beleszólása abba, hogy a hatóság kit rendel ki védőnek, viszont lehetővé teszi, hogy a terhelt indokolt kérelmére az eljáró hatóság fontolja meg más védő kirendelését.
Amennyiben a terhelt a jövedelmi viszonyai miatt nem tud a védelméről maga gondoskodni, habár a védelem nem kötelező, a terhelt ezen okból maga is kérheti védő kirendelését. Az ingyenesség azt jelenti, hogy a terheltet bűnössége esetén sem lehet kötelezni a védő - eljárás folytán felmerült - bűnügyi költségének viselésére, melyet a törvény a személyes költségmentesség intézménye révén biztosít, ebben az esetben a bűnügyi költséget a terhelt bűnössége esetén is az állam viseli
A személyes költségmentesség engedélyezése nem kötelező, azt csak a terhelt vagy védője kérheti, nincs tehát arra lehetőség, hogy ilyen irányú kérelmeket helyettük más terjesszen elő. A védő kirendelés ezen esete a terhelt jövedelmi és vagyonai viszonyai megítélésétől, a személyes költségmentességtől függ, melynek megalapozó, engedélyezési és felülvizsgálati szempontjait a személyes költségmentesség büntetőeljárásban való alkalmazásáról szóló 9/2003.(V.6.)IM-BM-PM együttes rendelet állapítja meg. A kérelem előterjesztésekor az együttes rendelet mellékletében lévő nyomtatványt kell kitölteni.
Előfordulhatnak olyan esetek is, amikor a hatóság maga tartja szükségesnek, hogy a terhelt érdekében védő eljárjon, habár az nem lenne kötelező. Erre adhatnak alapot különösen a terhelt személyi körülményei, az elkövetett bűncselekmény, illetve a bizonyítás szövevényes, bonyolultabb jellege is.
A kirendelt védőt a bíróság, az ügyész, illetőleg a nyomozó hatóság előtt idézésre vagy értesítésre megjelenés, az iratok tanulmányozása, a fogva tartott terhelttel a fogvatartás helyén megbeszélés után díjazás és költségtérítés (pl. parkolási díj) illeti meg, melyekről a hatóság, illetve a bíróság a pártfogó ügyvéd és a kirendelt védő részére megállapítható díjakról és költségekről szóló 7/2002.(III 30.)IM rendelet 1-3. §-aiban és 6. §-ában foglaltak alapján rendelkezik.
A védői kirendelés és meghatalmazás hatálya az eljárás jogerős befejezéséig, illetőleg az alapügyhöz kapcsolódó perújítási, felülvizsgálati, valamint különleges eljárásokra is kiterjed. A kirendelt védői feladat ellátása alól való felmentésre csak a védő indokolt kérelmére kerülhet sor.
Jogszabályok: Be. 44-50. §-ok, Be. 242. §, 1998. évi XI. törvény, 9/2003.(V.6.)IM-BM-PM együttes rendelet, 7/2002.(III 30.)IM rendelet